press to zoom

press to zoom
20160729-filmmiamifest-pages-226.jpg
20160729-filmmiamifest-pages-226.jpg

press to zoom

press to zoom
1/24

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/5

OUR NEXT EVENT

F i l m  Festivals  M o v e m e n t

Film Miami Fest  TOP 100 Worldwide REVIEWED FESTIVALS

Film Miami Fest Best 100 TOP Festival.pn

CLICK YOUR FESTIVAL

SUBMIT YOUR FILM

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/25

ALL THE WINNERS, FINALISTS, AND HONORABLE MENTION WILL GET A DIGITAL CERTIFICATE THAT WE WILL EMAIL IT TO YOU.    ONLY THE AUDIENCE CHOICE AWARD WILL GET A TROPHY.

WINNERS 2021

 

CUBAN AMERICAN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 

 

BEST ANIMATION 

WINNER----CASA DEL ALMA  / Director Siobhan Gannon

 

BEST MUSIC VIDEO

WINNER—AITCH – Learning Curve / Director KC LOCKE

 

BEST DOCUMENTARY

FINALIST—Yusef y Ramiro / Director Bas van Est / Netherlands

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER –  A Cuban Documemory / Director Marissa Chibas  /USA

 

BEST SHORT

FINALIST--- SUONO / Director Laurd Milian /USA

 

BEST SHORT

WINNER --  Arturo Sandoval :Journey to a Dream / Director Francisco Ricardo

 

WINNER BEST AUDIENCE CHOICE AWARD (TROPHY)

Arturo Sandoval: Journey to a Dream / Director Francisco Ricardo

Congratulation. This is a great documentary of an amazing artist ARTURO SANDOVAL and we are very proud of him and everyone who did his documentary.

 

 

 

CINE MIAMI FEST LATINO

 

BEST LATINO SHORT 

FINALIST---- Ruinas / Director Daniela Guimaraes / Brazil

 

BEST LATINO SHORT 

WINNER ---- Mujer de la ciudad / Director Lauren Pruitt / USA

 

BEST ANIMATION

WINNER ---- ON / OFF / Director Nicolas P. Villarreal / USA

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER ---A NIGHT IN THE LIFE (PAQUITO D’ RIVERA) 

Director Jorge Solino / USA.    

 

BEST MUSIC VIDEO

WINNER—FIRKIN – STILL ALIVE / Director Gergely Koge Koros / Hungary

 

BEST STUDENT SHORT

FINALIST-------- Changes / Director Josue Oropeza / USA

 

BEST STUDENT SHORT

WINNER-------- Tejano Night / Director Alexander Rosales / USA 

 

BEST INTERNATIONAL SHORT

WINNER ---- MAMA / Director John Edwards / Canada

(No Audience Choice Award -No Trophy)

 

 

Miami Springs International Film Festival 

BEST LOCAL SHORT

WINNER_----- REMEMORY / Director Andres Irias / USA

 

BEST SHORT

WINNER----- The Road to Show Love / Director Jason Anthony Jones / USA

 

BEST EXPERIMENTAL

WINNER-----  RUINAS /Director Danieal Guimaraes / Brazil

 

BEST INTERNATIONAL SHORT

WINNER ------- 52 meters later / Directors Frederic Rabaud, Clotilde Gourdon / New Caledonia

(No Audience Choice Award Trophy)

 

Cinecafest Central American 

Internationational Film Festival

 

 

BEST SHORT

WINNER----- Rememory / Director Andres Irias / USA

 

BEST LOCAL SHORT

WINNER ----- SYNCHRONIC / Director Andres Irias / USA

 

BEST EXPERIMENTAL SHORT

WINNER ----  BEHOLDER / DIRECTOR Wesley Walker Thompson / USA.

BEST Central American Short

Honorable Mention ---Daava (The Rope)

Director Bhausaheb Chandan / India

 

 

Hialeah International Film Festival

 

BEST EXPERIMENTAL SHORT

WINNER -----Durga's Lockdown / Director Mitesh Take / India 

 

BEST SHORT

WINNER -----Poolside Directors Alex Kinter, Erik Schuessler / USA

 

FILM MIAMI FEST 

ALL THE WINNERS, FINALIST, SEMI FINALIST AND HONORABLE MENTION WILL GET A CERTIFICATE. ONLY THE AUDIENCE CHOICE AWARD WILL GET A TROPHY.

 

 

BEST SHORT

HONORABLE MENTION----Chained /Director Mathew John Pearson

 

BEST SHORT

SEMI-FINALIST --- Although I am retired / Director Feng Tian Xun / China

 

BEST SHORT

FINALIST ---The Babylon Gardens /Director Karim Moussa / Egypt 

 

BEST SHORT

WINNER --- The Great Artist / Director Indrani Pal-Chaudhuri / USA

BEST ANIMATION

HONORABLE MENTION --- Down With Goliath / Director Ernetta D. Procter /USA 

 

BEST ANIMATION

SEMI-FINALIST --- Return. Director  Hongying Chen / China

 

BEST ANIMATION

FINALIST ----Sangsangba / Director Jay Eunjin Lee / Korea

 

BEST ANIMATION

WINNER---    Red.   The Color Within / Director William La Portilla / Peru

 

BEST STUDENT SHORT

FINALIST--- GreenValley / Director Eduardo Jorge Becerril Quiroz / USA

 

BEST STUDENT SHORT

WINNER ---TIME WILL TELL / Director Shoshana Stark / Austria

 

BEST LOCAL SHORT

WINNER---- SABOR A TI / Director Adriana Andrea Morey / USA 

 

BEST EXPERIMENTAL

WINNER----OASIS. /Director Adrien Servadio / USA

 

BEST FASHION

HONORABLE MENTION----Love and Fear / Director Julia Brum / Germany

 

BEST FASHION

HONORABLE MENTION….ECLECTIC FASHION FILM /Director  Massimo Ivan Fasetta / Italy.

 

BEST FASHION

FINALIST --- The Illusion / Director Nils A. Witt. / Germany

 

BEST FASHION

WINNER ------THE EYES / Directors BELL SOTO , GABRIEL PENA / USA

 

BEST MUSIC VIDEO

HONORABLE MENTION ---- Dreams To Reality - DJ Jonah / Director Max I Internoscia / USA

 

 

BEST MUSIC VIDEO

SEMI-FINALIST----Moving forward / Director Tony Shih / TAIWAN

 

BEST MUSIC VIDEO

FINALIST--EMPTINESS / Directors  Alejandro Romero Rivases, Jose Blanch Lombarte / SPAIN

 

BEST MUSIC VIDEO

WINNER ----PANDEMIC! The Musical / Director David L. Bertman / USA

 

BEST SCI-FI & FANTASY

WINNER-----Kairos, Qualitative Time / Director Carlos Scasso / Spain

 

BEST DOCUMENTARY

FINALIST -----   LEGEND, Director Feeling Wu / Taiwan

 

BEST DOCUMENTARY

WINNER ----- DRO: The Show Must Go On. /Director Joanne Casimir / USA

 

BEST INTERNET SERIESSS

WINNER.     PREDESTINED / Director Aaron Avont Johnson / USA

 

BEST FEATURE

WINNER.     DEALBREAKER / Director Dustin Hawkins / USA

 

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD FOR FILM MIAMI FEST.

The following films will get a trophy of the Best Audience Choice Award in Film Miami Fest. .

 

BEST AUDIENCE CHOICE AWARD

INTERNET SERIESSS

WINNER.     PREDESTINED / Director Aaron Avont Johnson / USA

 

 

 

ALL THE WINNERS, FINALISTS, AND HONORABLE MENTION WILL GET A DIGITAL CERTIFICATE THAT WE WILL EMAIL IT TO YOU.

ONLY THE AUDIENCE CHOICE AWARD WILL GET A TROPHY

CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS.

THANK YOU 

To all the filmmakers don’t forget to submit for the next festivals.

I want to share a new festival that we are launching is called 

Anicon and it will be for summer time.  Hope to see you there.

God bless you all.

 

See you next year.

Happy Holidays and Happy New Year 2022

God bless you all. 

We are working on the certificates and Trophies will be deliver as soon we create the labels.

Thank you

 


 OUR NEXT FILM FESTIVAL
OFFICIAL SELECTION SCREENING
WILL BE ON
DECEMBER 18-19, 2021
VIRTUAL EVENT

 

OFFICIAL SELECTION 202

AWARD CEREMONY SUN DEC 19 / 8PM

FILM MIAMI FEST

 

Evacuate   2:00
Director Gaele Sobott 

ANIMATION / AUSTRALIA

 

GreenValley    5:56
Director Eduardo Jorge

BEST STUDENT SHORT / USA

 

52 meters later    7:35
Directors Frederic Rabaud, Clotilde Gourdon

BEST SHORT / NEW CALEDONIA

 

moving forward 7:39
Director Tony Shih 
in BEST MUSIC VIDEO / TAIWAN

 

Am I Alone? 3:16
Director Jason Schaake 
in BEST LOCAL SHORT / USA

 

Past. Present. Future. NOW.  2:51
Director Carla Pekander 
in BEST FASHION / FINLAND

 

Luo Fangbo  4:02
Director Mu Chien Juan 
in BEST ANIMATION

 

Legend  4:51
Director Feeling Wu 
in BEST DOCUMENTARY / Taiwan 

 

 

Nothing Else Matters JOROCKPO cover 3:02
Directors Hildemaro Potenza, Wilson Vargas, Jeziel Andrades,

Humberto Martínez
in BEST MUSIC VIDEO / Venezuela,

 

Emptiness 6:32
Directors Romero Rivases Alejandro, Blanch Lombarte José
in BEST MUSIC VIDEO / MEJOR VIDEO MUSICAL
Spain 

 

Firkin - Still Alive!  3:06
Director Gergely KÖGE Körös 
in BEST MUSIC VIDEO / Hungary 

 

Diana 0:58
Director Olya Krasnova 
in BEST FASHION SHORT / United States 

 

Beautiful Violence
Director Joey Medina 
in BEST SHORT / United States 

 

THE DEAL 12:11
Director CLAUDIO NELSON PEREYRA
in BEST SHORT /United States 

 

The Babylon Gardens 12:00
Director Karim Moussa 
in BEST SHORT / Egypt 

 

SABOR A TI  9:00
Director Adriana Andrea Morey
in BEST LOCAL SHORT 
United States 

 

Down With Goliath 3:00
Director Ernetta D. Procter 
in BEST ANIMATION / United States 

 

Someone To Carry You 9:04
Director Cyrina Fiallo 
in BEST SHORT / United States 

 

Synchronic 9:42
Director Andres Irias 
in BEST LOCAL SHORT 
United States 

 

The Innocent 3:06
Director Mike McDougall 
in BEST SHORT / Indonesia 

 

Inside out  4:00
Director Matthew Donaldson 
in BEST FASHION SHORT / United Kingdom 

CHAINED  9:12
Director Mathew John Pearson
in BEST SHORT / Australia 

 

Reach The Sky  6:09
Director Fadi Awad 
in BEST MUSIC VIDEO / CANADA

 

Return 2:38
Director Hongying Chen 
in BEST ANIMATION / China 

 

Kairos, Qualitative Time  16:36
Director Carlos Scasso 
in BEST SCI-FI & FANTASY / Spain 

 

Predestined 26:38
Director Aaron Avont Johnson
in BEST INTERNET SERIES SHORTS / United States 

Rest Area 15:00
Director Rhythum 
in BEST SHORT / United States 

The Warning 4:02
Director Miguel Gomez Canales
in BEST SHORT / CORTOMETRAJE / Spain 

 

TIME WILL TELL 18:12
Director Shoshana Stark 
in BEST STUDENT SHORT / Austria 

 

The Great Artist (Academy Award® Qualified) 22:57
Director Indrani Pal-Chaudhuri
in BEST SHORT /USA

 

THE EYES 
Directors BELL SOTO , GABRIEL PENA 
in BEST FASHION SHORT / United States 

 

The Illusion 1:25
Director Nils A. Witt 
in BEST FASHION SHORT / Germany 

 

Oasis 1:00
Director Adrien Servadio 
in BEST EXPERIMENTAL / United States 

PANDEMIC! The Musical 5:25
Director David L. Bertman 
in BEST SHORT / United States 

Dreams To Reality - DJ Jonah  3:00
Director Max I Internoscia 
in BEST MUSIC VIDEO / United States 

 

Matty Boy  13:57
Director Dr Shahid Kamal 
in BEST SHORT /  United Kingdom 

 

Farewell Transmission3:05
Director Elijah Barry 
in BEST STUDENT SHORT / United States 

 

Although I am retired  18:33
Director Feng Tian Xun 
in BEST SHORT / China 

 

DEALBREAKER 37:28
Director Dustin Hawkins 
in BEST FEATURE  / United States 

 

Love and Fear 3:49
Director Julia Brumm 
in BEST FASHION SHORT / Germany   

 

DRO: The Show Must Go On 12:52
Director Joanne Casimir 
in BEST DOCUMENTARY / United States 

 

Resistance 7:30
Director Maxime Chefdeville 
in BEST INTERNET SERIES SHORTS / France 

 

Underneath  22:56
Director Lena Weller 
in BEST SHORT / Germany 

 

 

Red. The Color Within  4:42
Director William La Portilla 
in BEST ANIMATION / Peru 

Walking Forward  6:00
Directors Tim Huebschle, Ndinomholo Ndilula
in BEST INTERNET SERIES SHORTS / Namibia

 

 Eclectic Fashion Film 5:20
Director Massimo Ivan Falsetta
in BEST FASHION SHORT / Italy 

 

Poolside  17:00
Directors Alex Kinter, Erik Schuessler
in BEST SHORT / United States 

 

SANGSANGBA  3:40
Director Jay Eunjin Lee 
in BEST ANIMATION / Republic of  Korea 

https://filmfreeway.com/laurels/3451/FILMMIAMIFEST

 

 

 

HIALEAH INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

 

LARRY MOON BOOTS  12      

Director Luis Eduardo Villamizar

 

Durga's Lockdown 1:50

Director Mitesh Take

Best Experimental / India

Poolside  17:00
Directors Alex Kinter, Erik Schuessler
in BEST SHORT / United States 

*waiting for judges entries.

 https://filmfreeway.com/laurels/22595/HIALEAHINTERNATIONALFILMFESTIVAL

 

MIAMI SPRINGS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

 

REMEMORY 18:32

Director Andres Irias

BEST LOCAL SHORT /United States

52 meters later    7:35
Directors Frederic Rabaud, Clotilde Gourdon

BEST SHORT / NEW CALEDONIA

The Road to Show Love  26:30
Director Jason Anthony Jones 
in BEST LOCAL SHORT / United States 

RUÍNAS (RUINS) 17:00
Director Daniela Guimaraes 
in BEST LATINO SHORT / Brazil 

 

*waiting for judges entries.

https://filmfreeway.com/laurels/42640/MiamiSpringsInternationalFilmFestival

 

CINECAFEST /CENTRAL AMERICAN

INTERTNATIONAL FILM FESTIVAL

 

REMEMORY 18:32

Director Andres Irias

 

SYNCHRONIC  9:42

Director Andres Irias

 

DAAVA (THE ROPE) 5:18

Director Bhausaheb Chandan

BEHOLDER 18:30
Director Wesley Walker Thompson
in BEST EXPERIMENTAL / United States 

 

*waiting for judges entries.

 

 

 

CUBAN AMERICAN INT. FILM FESTIVAL

 

AITCH - LEARNING CURVE      2:42
Director KC LOCKE 

 

Ve-GIGANTE 6:50
Director Christian E. Rosado 

 

Suono     6:50
Director Laurd Milian 

 

A Cuban Documemory      41:28
Director Marissa Chibás 

 

Arturo Sandoval: Journey to a Dream 1:30:25
Director Francisco Ricardo 

Casa del Alma  3:24

Director Siobhan Gannon 

 

Yusef y Ramiro 6:57
Director Bas van Est 

 

Lata            8:07
Director Isabella Hicks 

 

 

 

CINE MIAMI FEST LATINO

 

Changes 8:40
Director Josue Oropeza 
in BEST STUDENT SHORT / United States 

 

Firkin - Still Alive!  3:06
Director Gergely KÖGE Körös 
in BEST MUSIC VIDEO / Hungary 

 

Waiting for Maria 16:46
Director Ariana Cooper Bermúdez
in BEST LATINO SHORT / Venezuela

 

Tejano Night 13:00
Director Alexander Rosales 
in BEST STUDENT SHORT / United States 

 

MAMA 10:00
Director John Edwards 
in BEST INTERNATIONAL SHORT/ Canada 

 

RUÍNAS (RUINS) 17:00
Director Daniela Guimaraes 
in BEST LATINO SHORT / Brazil 

 

Mujer De La Ciudad 14:29
Director Lauren Pruitt 
in BEST LATINO SHORT / United States 

 

Jayro    14:40
Director Wojciech Lorenc 
in BEST DOCUMENTARY / United States 

 

On / Off  7:00
Director Nicolas P. Villarreal 
in BEST ANIMATION / Argentina 

 

"A NIGHT IN THE LIFE" 01:06:32
Director Jorge A Solino 
in BEST DOCUMENTARY / United States 

ALL OUR FESTIVALS WILL BE VIRTUAL.  WE WILL SEND THE SCHEDULED AND THE LINK TWO DAYS BEFORE THE EVENT.

GOOD LUCK TO ALL THE FILMS IN THE OFFICIAL SELECTION.

PART 1 OFFICIAL SELECTION 2021 SCHEDULED_.jpg
PART 2 OFFICIAL SELECTION 2021 SCHEDULED_.jpg
PART 3 OFFICIAL SELECTION 2021 SCHEDULED_.jpg
PART 4 OFFICIAL SELECTION 2021 SCHEDULED_.jpg